در حال بارگذاری ...
SARMAD
Virtual School
Tehran University of Medical Science
Center of Excellence for e-learning in Medical Education
سرمد
سامانه راند مجازي
دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشكي تهران
نام کاربری :
*
رمز عبور : *

سوالات رایج

 

  • سرمد چیست؟

سرمد با هدف فراهم سازی فضایی مجازی برای بحث و تبادل نظر دانشجویان، دستیاران، استادان و دانش آموختگان سراسر کشور طراحی شده است:

·        در رشته های بالینی، یکی از مشکلات آموزش، عدم مواجهه دانشجویان با برخی از موارد بیماری در زمان گذراندن بخش مربوطه یا عدم امکان بحث و گفتگو در زمینه های خاص تخصصی است. محیط مجازی سرمد این امکان را فراهم می آورد.

·        علاوه بر موارد بالینی، موضوعات علمی مختلف در رشته­های علوم پزشکی نیز در این سامانه به بحث گذاشته می­شود.

نسخه اول سرمد از سال 1389 مورد استفاده قرار گرفته و بعد از ارائه بیش از 200 مورد، نسخه دوم آن در سال 1392 با امکانات بیشتر و جذاب­تر به بهره برداری رسیده است. 

      

  • در سرمد چه اتفاقی می­افتد؟

در سرمد فرایند راندهای بالینی و حل مسأله در حوزه­ های غیر بالینی را شبیه سازی می­شود. بدین ترتیب که اعضای هیات علمی می توانند یک مسأله قابل بحث یا یک مورد بيماري (case) را در سامانه بارگزاری کنند. اطلاعات لازم اولیه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و دانشجویان در مدت زمانی که مورد طرح شده، فعال است، زير نظر استاد مربوطه به بحث و تبادل نظر در مورد آن می­پردازند. در نهایت با هدایت استاد در پایان زمان مقرر، مورد جمع بندی شده و  برای استفاده های بعدی به آرشیو منتقل می شود.

 

 

  • امکانات سرمد چیست؟

سرمد دو کارکرد اصلی دارد:

  1. ارائه موارد بیماری یا غیربالینی در صفحات عمومی سرمد

هر زمان که به سرمد مراجعه کنید، در صفحه اصلی چند مورد فعال می بینید که توسط استادان  در بازه زمانی معینی ارائه می­شود. همه کاربران در سطح کشور می­توانند این موارد را مطالعه کنند ولی برای شرکت در بحث و ثبت نظر، لازم است عضو سرمد باشید.

  1. اختصاص کلاس های درس به بخش ها و گروه های خاص

در کلاس­های درس سرمد، موارد طرح شده فقط در دسترس دانشجویان یا کاربران مشخصی که عضو کلاس هستند، قرار می­گیرد. این امکان به خصوص برای کاربری آموزشی گسترده در سطح دانشگاه و پوشش "بایدهای آموزشی" که به طور عادی دانشجویان در بخش­های تخصصی با آنها مواجهه ندارند، فراهم شده است.

 

در کنار فرایندهای آموزشی فوق امکانات جذاب دیگری نیز در سرمد فراهم شده است:

 

Ÿ         ارائه مجموعه ای ارزشمند و در حال تکمیل از موارد بالینی سرپایی و مهم

Ÿ         ارائه تصویر پزشکی ماه و نظرسنجی برای تشخیص

Ÿ         ارئه نکات کلیدی بالینی و غیربالینی

Ÿ         معرفی و تقدیر از دانشجوی برگزیده در هر مورد

Ÿ         ثبت و انتشار خاطرات جذاب دوران تحصیل

Ÿ         امکان ارائه موارد به هر دو زبان فارسی و انگلیسی

Ÿ         امکان استفاده رایگان استادان، دانشجویان، دستیاران و دانش آموختگان سراسر کشور

Ÿ         امکان همکاری استادان خارج از کشور برای ارائه موارد در سامانه و هدایت بحث

 

  •  چگونه در سایت ثبت نام کنیم؟

برای استادان و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران: در صورتی که دانشجو و یا هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران میباشید میتوانید با نام کاربری و رمز عبور "سما" ی خود وارد سرمد شوید. اما توجه داشته باشید که پس از فارغ التحصیلی در سامانه سرمد عضو شوید چون "سما"ی شما غیرفعال خواهد شد.

سایر دانشجویان و فارغ التحصیلان: به قسمت ثبت نام سایت "سرمد"مراجعه کرده و به راحتی با تکمیل تمام فیلدهای درخواستی، شامل اطلاعات شخصی و تحصیلاتی، در سایت ثبت نام کنید. براي ثبت نام بايد به موارد زير دقت كنيد:

براي انتخاب نام كاربري حتما از حروف انگليسي و عدد استفاده كنيد. بهترين انتخاب براي نام كاربري مي تواند كد ملي شما باشد.در صورتي كه آدرس پست الكترونيكي (email) خود را اشتباه وارد كنيد، كد فعال سازي برايتان ارسال نمي شود و شما نمي­توانيد password خود را دريافت كنيد و وارد سايت شويد. كد ملي حداقل بايد 10 رقمي بدون خط تيره يا فاصله باشد. قسمت آدرس نيز بايد بيش از 3 كلمه باشد. كدپستي حداقل بايد 10 رقمي باشد. شماره تلفن ثابت را با پيش شماره شهرستان وارد كنيد و تعداد شماره تلفن حداقل بايد 11 رقمي باشد. قسمت جامعه هدف، را با توجه به رشته تحصيلي خود انتخاب نماييد.

استادان سایر دانشگاه ها به عنوان مولفین سرمد: در این صورت در سایت ثبت نام کرده و در فرایند ثبت نام، درخواست عضویت مولف نمایید. مدیر سیستم درخواست شما را بررسی و تایید خواهد کرد. بعد از آن شما علاوه بر امکان مشارکت در تمام بحث ها، می توانید به ارائه مورد و بحث نیز بپردازید.

 

  • کاربر نسخه اول سرمد هستم. آیا در این نسخه با همان اطلاعات وارد می شوم؟

بدلیل عدم اتصال سرمد نسخه اول به وب سرویس سما، اگر همچنان دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تهران هستید نیاز است که از طریق ورود سما و با  نام کاربری و رمز عبور سمای خود در سرمد 2 ثبت نام کنید. دیگر اعضای محترم سرمد 1 نیز میتوانند ار طریق ثبت نام سرمد، در این سایت عضو شوند.

 

  • در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کردم چه کنم؟

در صورتی که کاربر سما هستید باید از همان سیستم کلمه عبور خود را دریافت کنید. اما اگر از کاربرانی هستید که در سرمد ثبت نام کرده اید، گزینه رمز عبور را فراموش کرده ام در زیر بخش ورود سرمد اتخاب کنید. پس از اینکه کد ملی خود را وارد نمودید رمز عبور جدیدی به ادرس ایمیلی که هنگام ثبت نام اعلام کرده اید فرستاده میشود.

 

  • چگونه می توان در بحث های عمومی سرمد شرکت کرد؟

برای شرکت  در بحث های عمومی سرمد تنها لازمست عضو این سامانه باشید.

 

  • چگونه می توان از کلاسهای سرمد استفاده کرد؟

در صورتی که دانشجوی بخشی هستید و باید در کلاس خاصی در سرمد  به عنوان دانشجو ثبت نام کنید، پس از ثبت نام در سرمد به امکانات من  خود در منوی سمت راست رفته و درخواست عضویت کاربری در کلاس مورد نظر را ثبت نموده و منتظر تایید مدیر کلاس شوید. پس از تایید، شما میتوانید بعنوان عضو کلاس در فعالیتهای آن کلاس شرکت کنید.

 

تصوير پزشكي

کنفوزيون، تغييرات در ام آر آی مخچه